Πασάς και στη Νορβηγία

Γράφει ο Κωνσταντίνος Δ. Ρήνος
ΟΝΤ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1(κ.α. 3-0):
Ο Πας κατάφερε χθες (έστω και πιο δυσκολα απο οτι θα περίμενε κανείς) να πανηγυρίσει στην πρώτη του ευρωπαϊκή παρουσία την πρόκριση και στον τρίτο προκριματικό γύρο του uefa Europa league.Ο Πας κατάφερε να παει το πρωτο ημίχρονο όπως ακριβώς επιθυμούσε με το σκορ να παραμένει στο 0-0 μεχρι και το 55´ λεπτό.Εκεί μετά από ένα ανόητο πέναλτι-χέρι του Καρανίκα η Οντ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νορτκβέλε ο οποίος δύο λεπτά αργότερα έβγαλε τη σέντρα για την κεφάλια του Ακαμπουέζε ο οποίος διαμόρφωσε το 2-0.
Στη συνεχίσουμε Πας έδειχνε να συνέρχεται απο το σοκ των δύο απανωτών τερμάτων ομως στο 89'λεπτο έπειτα απο σέντρα του Ζεκνινί και αδράνεια της άμυνας του Πας ο Ρουντ διαμόρφωσε το 3-0 που ηταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας.Εκεί και παρ´οτι η κατάσταση έδειχνε να γυρίζει σε βάρος του Πας έπειτα από προσποίηση του Μαμπουλού ο Κούτρης (η χρυσή αλλαγή του Γιάννη Πετράκη) πέτυχε το καθοριστικό γκολ και έδωσε  την πρόκριση στον Πας.Η ομάδα του Γιαννη Πετράκη απέδειξε οτι χτίζει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας.
Πας Γιάννινα:Πασχαλακης, Μπέριος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Καρανίκας, Ναδάλες, Λίλα, Ακόστα, Κοζορώνης(94' Δώνης), Φερφελής(66'Κούτρης), Γιάκος(79' Μαμπούλου)
Οντ:Ρόσμπαχ, Χάγκεν, Μπέργκε, Γκογκαάρντ, Ρουντ, Γένσεν(101'Νιλσεν), Σάμουελσεν(63' Μπεργκ), Νορντκβέλε(84' Μεσούντι), Ακαμπουέζε, Ζεκνινί, Γιόχανσεν

ΟΛΥΜΙΑΚΟΣ:Προβλήματα στο εσωτερικό του Ολυμπιακού μετά την προχθεσινή ήττα στο φιλικό με τον Ατρόμητο με 3-1.Συνεχιζεται το κυνήγι για την απόκτηση του επιθετικού με φαβορί να παραμένει ο Ρομπσον Κανού.

ΠΑΟΚ:Αίσιο τέλος στην απόκτηση του στόπερ Βαρέλα από τη Στεάουα καθως φαίνεται πως ο παίκτης βρίσκεται κοντα στο να ερθει στη Θεσσαλονίκη.Κακή εμφάνιση και ισοπαλία 1-1 με τον Απόλλων Λεμεσού στο τελευταίο φιλικό πριν το παιχνίδι με τον Άγιαξ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ:Ικανοποίηση επικρατεί στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού μετα την καλή εμφάνιση και τη νίκη κόντρα στην Ολλανδική Τσβολε με 4-0.Νεα πρόταση κατέθεσε ο ΠΑΟ για την απόκτηση του Λαουτάρο Ρινάλντι.

ΑΕΚ:Εξαιρετική αμυντικά,άστοχη επιθετικά στο τελευταία φιλικό πριν το ματς με τη Σεντ Ετιέν στο οποίο έκανε ντεμπούτο για 15'λεπτα και ο Ούγκο Αλμειδα ενω η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του ´Αρη Λεμεσου.

ΜΠΑΣΚΕΤ:Στην Αθήνα έφτασε το νεο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού Γκριν.Υπομονη για τις επόμενες μεταγραφικές στον Παναθηναϊκό.Σχετικά εύκολες κληρώσεις για Αρη(Μπανβιτ,Σκαιλαινερς , Νιμπουρκ, Ιλιος Σανς, Μονακό, και δυο απο τα προκριματικά) και ΠΑΟΚ(Βιλερμπάν,Ολντενμπουργκ, Νεπτουνας, Ρόσα Ράντομ, Βεντσπιλς και δύο από τα προκριματικά) στο νεοσύστατο fiba basketball champions league.Η εθνική νεων αντιμετωπίζει σήμερα για τα προημήτελικα του Ευρωμπάσκετ
β´κατηγοριας την Βοσνία.

ΑΛΛΑ ΝΕΑ:Αποκλείστηκαν οι Ρώσοι αθλητές του στίβου από τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ριο,σε αντίθεση με τη Σοφία Ιφαντιδου η οποια θα μετάσχει τελικά στους Ολυμπιακούς αγώνες.Σημερα διεξάγεται το diamond league του Λονδίνου.